Jak pozbyć się przerwy pomiędzy zębami?

Przerwa między zębami (pomiędzy górnymi jedynkami) zwana fachowo diastemą (sjp.pwn.pl definicja) to nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny, gdyż taka przerwa może doprowadzić do pojawienia się wad zgryzu lub chorób przyzębia, jednak wpływa również niekorzystnie na wymowę, co może być niestety bardzo uciążliwe. W jaki zatem sposób można pozbyć się tego defektu?

Diastema nie w każdym przypadku jest wadą zgryzu. Warto wiedzieć, iż staje się nią wtedy, gdy przerwa pomiędzy górnymi jedynkami przekracza 2 mm. W przypadku, gdy ta odległość jest mniejsza, oznacza to, iż przerwa to po prostu taka cecha uzębienia, która na szczęście nie wymaga leczenia. Obecnie można wyróżnić aż trzy rodzaje diastemy: prawdziwą, rzekomą i fizjologiczną. Ta pierwsza wynika z przerostu lub za niskiego przyczepu tzw. wędzidełka wargi górnej. Diastema rzekoma spowodowana jest brakiem siekaczy bocznych, natomiast diastema fizjologiczna pojawia się zazwyczaj między 7 a 9 rokiem życia, czyli przed pojawieniem się stałych zębów siecznych bocznych. W jaki sposób można leczyć diastemę? Przede wszystkim należy wybrać dobry gabinet stomatologiczny, gdyż nie każdy dentysta potrafi dobrze poradzić sobie z eliminacją tego problemu. Niejeden stomatolog z Chorzowa (dentysta-stomatolog.com w Chorzowie) posiada w swojej ofercie zabieg polegający na usunięciu diastemy, jednak znalezienie tego najlepszego gabinetu może być dosyć trudne. Najlepiej zapoznać się z opiniami innych pacjentów, z których zdaniem należy się liczyć. W tym celu wystarczy wpisać w wyszukiwarkę np. dobry dentysta Chorzów opinie i po chwili wszystko stanie się jasne. Jeśli chodzi jednak o to, w jaki sposób pozbyć się diastemy to istnieje kilka sposobów. Gdy u pacjenta zdiagnozowano diastemę prawdziwą, to wystarczy jedynie podciąć wędzidełko jednak warto również założyć aparat ortodontyczny. W przypadku diastemy rzekomej, jeśli oczywiście jest wynikiem braku zębów, zazwyczaj stosuje się implanty. Jeśli w górnym łuku znajduje się nadliczbowy ząb, to się go usuwa, a jedynki zsuwa płytą akrylową ze skręcaną śrubą. Zachęcamy do zapoznania się z zasadami dotyczącymi wyboru dobrego specjalisty (kosmicznametamorfoza.pl pomocny post).

Leczenie diastemy nie jest wcale skomplikowanym procesem, jednak wszystko zależy głównie od jej rodzaju. W większości przypadków zakłada się aparat ortodontyczny lub też podcina wędzidełko i problem znika. Jedynie w przypadku diastemy fizjologicznej nie trzeba nic robić, gdyż zamyka się ona samoistnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>