Trądzik to zmora wielu osób w każdym wieku. Niedoskonałości skórne mają nie tylko nastoletnie dziewczynki i chłopcy. Problem ten może się pojawić u osób w każdym wieku. Czy jest trądzik i dlaczego pojawia się na skórze?

Czym właściwie jest trądzik?

Trądzik powstaje na skutek zaburzonej pracy gruczołów odpowiedzialnych za wytwarzanie łoju. To właśnie nieprawidłowa praca gruczołów łojowych sprawia, że na skórze pojawiają się niedoskonałości w postaci pryszczy i zaskórników. Trądzik wyskakuje na skórze twarzy, głównie w obrębie tak zwanej linii T. Linia T biegnie od brody, przez nos, aż do czoła. Trądzik może także występować poza twarzą. Rzadko się to zdarza, ale bywa, że trądzik pojawia się także na plecach, dekolcie, szyi i ramionach.

Dlaczego gruczoły łojowe pracują nieprawidłowo? Za zaburzoną pracę gruczołów łojowych odpowiadają głównie trzy czynniki: długotrwały stres, szalejące hormony i niewłaściwa dieta. Na stres i niewłaściwą dietę człowiek ma wpływ. Wystarczy ograniczyć bodźce stresowe, więcej się relaksować i odpoczywać, nie przejmować się nadmiernie błahostkami, i nasza skóra wróci do normy. Niewłaściwą dietę wystarczy zamienić na zdrowe i zbilansowane posiłki, i także problemy skórne znikną. Gorzej z hormonami, na nie człowiek nie ma wpływu, zwłaszcza w okresie dorastania. Na szczęście nie trzeba się godzić na życie z trądzikiem, można z nim skutecznie walczyć.

Jak walczyć z trądzikiem?

Kluczem do walki z trądzikiem jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Nie ma jednak takiego preparatu, który by zdziałał cuda w kilka chwil. Aby pielęgnacja skóry przynosiła efekty to: po pierwsze musi być stosowana regularnie, codziennie, a po drugie należy dobrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji skóry z problemami. Tylko, które produkty wybrać? Nie jest to łatwa odpowiedź, gdyż na rynku jest bardzo bogaty wybór kosmetyków. Od tych za kilka złotych z drogerii, po te drogie z apteki.

Polecane kosmetyki do walki z trądzikiem

Większość osób z problemem z trądzikiem poleca krem Effaclar Duo. Kosmetyki do pielęgnacji z serii La Roche Posay Effaclar Duo to dermokosmetyki, które łagodzą podrażnioną skórę, działają przeciwtrądzikowo i antybakteryjnie. Codzienne i regularne ich stosowanie potrafią przywrócić skórę do ładu.

Rekomendowane artykuły