Pilniczki do paznokci są jednymi z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia każdej kosmetyczki, używanymi przez niemalże każdego. To, jak konieczne wydają się one być sprawia, że na półkach sklepowych można znaleźć setki najróżniejszych modeli, których obecność na rynku znacznie utrudnia wybór odpowiedniego akcesorium pielęgnacyjnego. Jednak decyzja ta staje się znacznie prostsza, gdy wie się na co zwracać uwagę kupując pilniczek do paznokci. Wszystkie najważniejsze cechy pilniczków zostaną przedstawione w tym artykule.

 

Materiał wykonania danego pilniczka do paznokci

 

Niegdyś pilniki do paznokci wykonywano tylko z metalu. O ile takie modele ciągle są łatwo dostępne na polskim rynku, to największą popularnością cieszą się inne odmiany pilniczków. Mowa tu przede wszystkim o pilnikach ze szkła, które są na tyle delikatne i precyzyjne, że spełniają one potrzeby niemalże każdego użytkownika. Niestety szkło jest delikatne i łatwo je uszkodzić, dlatego w drogeriach można również zakupić pilniki papierowe. Są one znacznie wytrzymalsze od tych szklanych, ale mają jedną wadę – nie można ich dezynfekować. Droższymi, ale za to najskuteczniejszymi odmianami pilniczków do paznokci są pilniczki ceramiczne, diamentowe, jak i te ostrzone laserowo.

 

Gradacja pilniczka, czyli jego ostrość

 

Na każdym pilniczku lub jego opakowaniu znajdują się pewne numery w przedziale od 80 do 600. Oznaczają one stopień ziarnistości akcesoria do pielęgnacji paznokci, czyli prościej mówiąc dają informację odnośnie jego ostrości. Im mniejsza gradacja pilniczka tym ostrzejszy on będzie, ale wyboru należy dokonywać z rozwagą, ponieważ zbyt ostre narzędzie może doprowadzić do poważnych szkód. Pilniczki o gradacji 600 określane są jako polerki do paznokci i używa ich się do polerowania całych płytek paznokciowych. Z kolei te z liczbami od 80 do 150 służą do piłowania twardych paznokci hybrydowych lub innych sztucznie uzyskiwanych powierzchni paznokcia. Do paznokci naturalnych lub tych pokrywanych lakierem najlepiej nadają się pilniczki z gradacją 180, a jeśli ma się szczególnie delikatne paznokcie to powinno się postawić na narzędzia oznaczone liczbami od 200 do 300.

 

Czy kształt pilniczka ma znaczenie?

 

W sklepach można zauważyć pilniki do paznokci o najróżniejszych kształtach, takich jak pilniki proste, czy też te w kształcie kostki. Przyjmuje się, że każdy kształt paznokcia można uzyskać z użyciem dowolnego pilnika, a wybór rodzaju pilnika zależy wyłącznie od preferencji użytkownika. Dlatego każdy kupujący powinien rozważyć, jakim pilniczkiem będzie mu najłatwiej piłować paznokcie, nie przejmując się opiniami innych.

Rekomendowane artykuły